Ulme ja innovaatiline mõtlemine

Mulle on alati meeldinud ulme (eelkõige ulmefilmid siis) ning ma olen alati tundnud, et ulme ja out-of-the-box mõtlemine on kuidagi seotud. Vastu vaidlemise koht…

Ühest küljest on loo, tegelaste, kohtade, teooriate ette andmine loomingulist mõtlemist ja fantaasiat justkui piirav. Samas teiselt poolt, kui see, mis ette antakse, on ise väljaspool igasuguseid piire – füüsikaseadusi, teadaolevat maailma, olemasolevat aega jne – siis võib olla, et taoline nihestus reaalsusest, küll etteantud, aga siiski nihestus reaalsusest, võib fantaasiale ja loomingulisele mõtlemisele hoopis kütust ja hoogu juurde anda. Mina usun seda üsna kindlalt.

Näiteks naudin ma eriliselt ulmet, mis mängib aja konsteptsiooniga – Butterfly effect, NEXT, Deja Vu, Memento, Inception jne. Need filmid sunnivad aju minema kuhugi ja mõtlema niimoodi, nagu see varem seda teinud ei ole. Ma tundsin Inceptionit vaadates, kuidas minu võime teatud kontseptsioone tajuda arenes juba filmi vaatamise ajal.

Sama on sageli tõsi ka raamatuid lugedes või vahel ka arvutimänge mängides. Üks eriti hea näide viimasest on Portal:

Taoline muundunud perspektiiv võib aga osutuda võimsaks vahendiks, kui otsida innovatsiooni, uusi lahendusi vanadele probleemidele – kui tahta teistsugust mõtlemist.

Niimoodi mõeldes tuligi mulle meelde mu alatine soov ühendada põnev kasulikuga. Kui esimesel ULMEFESTil plaanisin vaadata vaid filme, siis reaalselt tekkisid päris kiiresti filmide vahele pikad vestluspausid. Täna olen juba päris pikalt mõelnud, et miks mitte tehagi hoopis selline üritus, kus küll vaadatakse lahedaid filme, aga vahepeal on mõni põnev esineja (ala Mart Noorma, Enn Kasak või kasvõi Igor Volke), gruppides arutamine või paneeldiskussioon.

Miks ei võiks ulme vaatamisest tekkivat uutsorti mõtlemist rakendada tõeliselt oluliste ja suurte probleemide lahendamiseks või uute ideede tekitamiseks ja arendamiseks? Miks ei võiks ühendada konverentsi, seminari formaati filmifestivali ja sotsiaalse ürituse formaadiga?

Ehk praegu siis mõtlengi just sellele, et kuidas täpselt seda teha. Juhul kui kellelgi on mõtteid, kuidas seda teha, siis võtke ühendust!

About the author: admin